Fostertravel.pl

Wycieczki Aleksandria

Transport / Kierunek
Aleksandria
Miasto wyjazdu
Dowolne miasto wyjazdu
Wyjazd od - powrót do
26.04.2024 - bez terminu
Liczba osób
2 dorosłych
Cena
Wyżywienie
Ilość dni
Standard hotelu
Ocena hotelu
Odległości
Udogodnienia
Linie lotnicze

Znaleziono 3 wycieczki

  • Samolotem/autokarem

Wybierz...
Sharm El Sheikh » Kair » Giza » Sakkara » Aleksandria
29.03 - 05.04.2025 (7 nocy)
wylot z: Katowice, Warszawa
wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
Rainbow
od 2 921 /os.
za 2 osoby - od 5 842 zł
Marsa Matruh » Aleksandria » Giza » Kair » Sakkara » Memfis » Al-Alamajn » Oaza Siwa » Marsa Matruh
10.06 - 17.06.2024 (7 nocy)
wylot z: Warszawa, Warszawa-okęcie
wyżywienie: zgodnie z programem
Itaka
od 3 429 /os.
za 2 osoby - od 6 858 zł
Hurghada » Kair » Giza » Aleksandria » Asuan » Abu Simbel » Edfu » Luksor » Kom Ombo » Hurghada
19.05 - 30.05.2024 (11 nocy)
wylot z: Katowice, Warszawa
wyżywienie: zgodnie z programem
Rainbow
od 4 168 /os.
za 2 osoby - od 8 336 zł
Nie znalazłeś taniej oferty dla wybranych kierunków?
Nic straconego! Skontaktuj się z nami. Pomożemy!
Poniedziałek-piątek: 09:00-21:00
Sobota: 10:00-14:00
Niedziela: 12:00-20:00

Aleksandria – miasto o bogatej przeszłości historycznej i kulturowej

Aleksandria zajmuje na mapie Egiptu miejsce wyjątkowe, bowiem przez wieki metropolia ta stanowiła naukowe i kulturalne centrum starożytnego świata. To właśnie tutaj działał Mouseion, czyli największy instytut naukowy okresu starożytności i tutaj także wznosiła się Biblioteka Aleksandryjska – największa biblioteka świata antycznego, w której gromadzono dzieła wybitnych umysłów tamtej epoki. Dzisiejsza Aleksandria kontynuuje kulturalne i naukowe tradycje Aleksandrii starożytnej, o czym świadczy chociażby fakt, że miasto uznawane jest za kulturalną stolicę kraju oraz że stanowi ono jeden z najważniejszych ośrodków naukowych w Egipcie. Aleksandria ma już jednak zupełnie inne oblicze, niż w czasach antycznych – miasto przesiąknięte jest kulturą orientu, a zabytki starożytności giną nieco wśród meczetów, muzułmańskich pałaców czy też budowli współczesnych.

Wycieczka do Aleksandrii ze zorganizowaną grupą

Aleksandria położona jest dosyć daleko od najbardziej popularnych miejscowości nadmorskich Egiptu (ok. 670 km od Hurghady i ok. 730 km od Sharm El Sheikh), dlatego na zwiedzanie miasta warto jest się udać ze zorganizowaną grupą. Turyści mają tu do wyboru dwie opcje – albo zwiedzanie Aleksandrii w ramach wycieczki objazdowej po Egipcie albo wizytę w mieście w ramach tzw. wycieczki fakultatywnej, a zatem wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży działające w jednym z kurortów Riwiery Egipskiej. Jeśli chodzi o opcję pierwszą, to do Aleksandrii można się wybrać z wycieczką „Faraonada – zwiedzanie Egiptu", natomiast w przypadku opcji drugiej warto jest wyjechać do Aleksandrii z jednym z polskich biur podróży, które prowadzą działalność w największych egipskich kurortach i które oferują wycieczki z polskim przewodnikiem.

Do największych atrakcji turystycznych Aleksandrii należą Katakumbz es - Szukafa oraz Nowa Biblioteka Aleksandryjska. Katakumby pochodzą z czasów rzymskich (II w.), mają trzy poziomy (przy czym najniższy poziom jest zalany) i są bogato zdobione (dekoracje stanowią mieszankę stylów egipskiego, greckiego i rzymskiego). Nowa Biblioteka Aleksandryjska to z kolei centrum kulturalne i naukowe współczesnej Aleksandrii, które stanowi symboliczne nawiązanie do starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej i Mouseionu. Monumentalny gmach biblioteki, ukończony w 2002 r., przypomina swoim kształtem przechylony bęben, a jego fasada z asuańskiego granitu zdobiona jest literkami symbolizującymi 120 starożytnych i współczesnych alfabetów.

Aleksandria w trakcie rejsu

Aleksandria uwzględniana jest też czasem w programach rejsów po Morzu Śródziemnym, a zatem tym osobom, które lubią morskie podróże, a jednocześnie samodzielne zwiedzanie, można polecić rejs do Aleksandrii „Rzym i Ziemia Święta – statek Norwegian Jade****". Po zacumowaniu w porcie aleksandryjskim nie sposób jest nie przejść się w kierunku Fortu Kaitbaj, wybudowanego w miejscu starożytnej latarni Faros (jednego z siedmiu antycznych cudów świata). Fort Kaitbaj to budowla obronna z XV w., wzniesiona z polecenia mameluckiego sułtana Al-Aszrafa Kajtbaja, której budulec stanowiły zresztą częściowo kamienie ze starożytnej latarni. Z innych budowli, które również warto jest zobaczyć na własną rękę, należy wymienić pałace Ras El Tin i Montaza. Pałac Ras El Tin, usytuowany przy Przystani Zachodniej, zbudował w I poł. XIX w. kedyw Egiptu Muhammad Ali (uznawany zresztą za twórcę handlowej potęgi Alekandrii), natomiast Pałac Montaza wzniósł z końcem XIX w. ostatni kedyw Egiptu - Abbas II Hilmi.

Blisko 60 000 ofert
najlepszych biur podróży
Ponad 35 000 opinii
naszych klientów o hotelach
Gwarancja ceny
u nas zawsze najlepsze ceny
Ponad 201 000 klientów
wyjechało z nami od 1998