Spektakularne, górskie krajobrazy, wypełnione szczytami trzy - i czterotysięczników oraz szerokimi połaciami oprószonych śniegiem lasów – oto widoki, które w Szwajcarii dosłownie zapierają dech w piersiach. Zachwyt budzi także w tym kraju infrastruktura narciarska, która obejmuje tysiące kilometrów tras zjazdowych i biegowych, a także liczne snowparki i tereny do uprawiania sportów ekstremalnych. Do najbardziej znanych okręgów narciarskich Szwajcarii zalicza się Davos Klosters Mountains w Gryzonii i Matterhorn Ski Paradise w Valais, ale bardzo popularna jest tutaj także dolina Saastal w Valais i ośrodek Engelberg – Titlis w Obwalden.
Ogromny okręg narciarski Davos Klosters Mountains (810 – 2844 m n.p.m.) obejmuje pięć ośrodków zlokalizowanych pomiędzy miejscowościami Davos i Klosters: Parsenn Davos Klosters, Jakobshorn, Rinerhorn, Pischę i Madrisę. Sieć tras zjazdowych liczy tutaj ponad 250 km (trasy trudne mają łącznie ok. 65 km długości, trasy średnio trudne – ok. 135 km, a trasy łatwe – ponad 60 km) i jest ona obsługiwana przez ponad 50 wyciągów (w większości są to wyciągi krzesełkowe i orczyki, ale na dłuższych odcinkach znajdują się też duże koleje linowe, koleje naziemne i gondole). Do najpiękniejszych, długich tras w obrębie Davos Klosters Mountains, zalicza się trasę Weissfluh – Kublis na terenie Parsenn Davos Klosters (trasę, która liczy 12 km i której różnica poziomów wynosi ponad 2 tys. metrów) oraz trasę Muhli na obszarze Jakobshorn (trasę, która ma ok. 5,5 km długości i różnicę poziomów wynoszącą ok. 1000 m). Z kolei do najbardziej kultowych, czarnych tras, zalicza się tu długą trasę Schlappin Talabfahrt w Madrisie (trasę, która pokonuje blisko 800 m różnicy wzniesień) oraz trasę Bodma w Rinerhorn (trasę, która ma 1,5 km długości i której różnica poziomów wynosi 400 m).
W obrębie Davos Klosters Mountains znajduje się też ponad 100 km tras biegowych (z których ponad połowa to trasy o średnim stopniu trudności) i kilka snowparków (z których największy jest ten usytuowany na terenie ośrodka Jakobshorn, dysponujący m.in. dwoma rampami halfpipe).
Jeśli chodzi o hotele w Davos i w Klosters, to oferują one narciarzom i snowboardzistom naprawdę wysoki standard usług. W Davos warto jest się zatrzymać na przykład w 4 – gwiazdkowym hotelu Turm Victoria (dysponującym chociażby centrum fitness i centrum odnowy biologicznej), a w Klosters – np. w 3 – gwiazdkowym hotelu Bad Serneus (obiekcie, w którym znajduje się m.in. kryty basen i centrum SPA).
Okręg narciarski Matterhorn Ski Paradise oferuje narciarzom i snowboardzistom ponad 300 km tras zjazdowych, które rozciągają się na wysokości od 1500 do 3900 m n.p.m. i które rozciągają się na terenie trzech ośrodków: Zermatt (po stronie szwajcarskiej) oraz Breuil – Cervinia i Valtournenche (po stronie włoskiej). W całym okręgu najwięcej jest tras czerwonych (blisko 190 km), dalej plasują się trasy łatwe (ok. 70 km) i na końcu trasy trudne (ponad 55 km), natomiast wszystkie trasy obsługuje blisko 60 wyciągów (przeważają tu wyciągi krzesełkowe, ale sporo jest także dużych kolei linowych i kolejek gondolowych). Najdłuższą trasą na obszarze Matterhorn Ski Paradise jest trasa prowadząca z Klein Matterhorn do Zermatt, która na odcinku 17 km pokonuje różnicę wzniesień wynoszącą ponad 2250 m. Z kolei największym wyzwaniem dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów jest tu trasa Stockhorn, która na długości 5 km pokonuje różnice poziomów wynoszącą blisko 7 km.
Poza doskonale przygotowanymi trasami zjazdowymi, infrastruktura sportowa w obrębie Matterhorn Ski Paradise obejmuje także kilkanaście kilometrów tras biegowych i trasy do freeride'u. Z kolei największy snowpark – Gravity Park (z różnymi rampami quarterpipe i ponad 200 – metrową rampą halfpipe) znajduje się w sąsiadującym z Matterhorn Ski Paradise ośrodkiem Klein Matternhorn – Plateau Rosa.
Po stronie szwajcarskiej, u podnóża majestatycznego Matternhornu, usytuowany jest słynny i bardzo ekskluzywny kurort Zermatt. W miasteczku tym do dyspozycji turystów jest wiele znakomitych hoteli, żeby wymienić tylko 4 – gwiazdkowy hotel Alpen Resort (dysponujący m.in. salonem masażu i łaźnią parową) oraz 4 – gwiazdkowy hotel Ambassador (który w sezonie organizuje wieczory z muzyką na żywo).
Miasteczko Engelberg, usytuowane w kantonie Obwalden, to jeden z najbardziej znanych kurortów zimowych w obrębie Szwajcarii Centralnej, natomiast dolina Saas jest, obok Matterhorn Ski Paradise, jednym z najbardziej lubianych okręgów narciarskich Szwajcarii Zachodniej. W okolicy Engelberg do dyspozycji fanów białego szaleństwa jest ponad 80 km tras zjazdowych, które rozciągają się na wysokości od 1050 do 3020 m n.p.m. (ponad 50 km liczą tu trasy średnio trudne, ok.25 km – trasy łatwe, a kilka kilometrów – trasy trudne). Z kolei w czterech największych ośrodkach doliny Saas, a mianowicie w Saas – Fee, Saas – Grund, Saas Balen i Saas – Almagell, narciarze i snowboardziści mogą się cieszyć z blisko 150 km tras zjazdowych rozciągających się na wysokości od 1480 do 3600 m n.p.m. (ok. 75 km liczą tu trasy czerwone, ok. 40 km – trasy niebieskie, a trochę ponad 30 km – trasy czarne). W obu okręgach doskonale rozwinięta jest też infrastruktura do uprawiania narciarstwa biegowego – w Engelberg fani tego sportu mają do dyspozycji blisko 50 km tras do stylu dowolnego, a w dolinie Saas – trochę ponad 30 km.
Zarówno w Engelberg, jak i w najbardziej znanych miejscowościach doliny Saas – Saas Fee i Saas Grund, znajduje się wiele komfortowych hoteli, oferujących wczasy z pełnym wyżywieniem i dysponujących rozbudowanym zapleczem relaksacyjnym. W Engelberg warto jest polecić na przykład 3 – gwiazdkowy hotel Berghotel Trubsee (obiekt położony tuż przy stoku, na wysokości 1800 m), w Saas Fee – na przykład 4 – gwiazdkowy hotel Du Glacier (zabytkowy obiekt, w którym można się relaksować chociażby w wannach z hydromasażem), a w Saas Grund – na przykład w 3 – gwiazdkowy hotel Etoile (obiekt, w którym znajduje się m.in. basen i łaźnia parowa).