Fostertravel.pl

Wycieczki Białoruś

Transport / Kierunek
Białoruś
Miasto wyjazdu
Dowolne miasto wyjazdu
Wyjazd od - powrót do
27.04.2024 - bez terminu
Liczba osób
2 dorosłych
Cena
Wyżywienie
Ilość dni
Standard hotelu
Ocena hotelu
Odległości
Udogodnienia
Linie lotnicze

Nie znaleziono wycieczek

  • Samolotem/autokarem

Wybierz...
Nie znalazłeś taniej oferty dla wybranych kierunków?
Nic straconego! Skontaktuj się z nami. Pomożemy!
Poniedziałek-piątek: 09:00-21:00
Sobota: 10:00-14:00
Niedziela: 12:00-20:00

Skarby Białorusi, czyli co też kryje się za naszą wschodnią granicą

Podróżowanie po Białorusi jest przeżyciem ze wszech miar fascynującym. Na obszarze całego kraju znajdziemy mnóstwo tzw. polskich śladów – czy to pamiątek po polskich królach i sprzymierzonych niegdyś z Polską, litewskich rodach możnowładczych, czy też miejsc związanych z życiem i twórczością wielkich polskich pisarzy i poetów. Poza tym na terenie Białorusi zobaczymy wspaniałe obiekty sakralne i ważne dla Polaków miejsca kultu, takie jak chociażby Janów – miejsce męczeńskiej śmierci jezuity Andrzeja Boboli. Wielu wreszcie turystów zainteresują białoruskie miasta, w których zabytki z czasów średniowiecznych i nowożytnych sąsiadują z monumentalną architekturą komunistyczną.

Polskie ślady na Białorusi

Podczas zwiedzania Białorusi nie trudno jest natrafić na ślady polskości, w końcu są one porozrzucane po terytorium całego kraju – zarówno w dużych miastach, takich jak Pińsk i Grodno, jak też w miejscowościach znacznie mniejszych, żeby wymienić tu tylko Nowogródek albo Nieśwież. W Pińsku, czyli w stolicy białoruskiego Polesia, znajduje się chociażby XVII – wieczne kolegium jezuitów, w którym przez pewien czas nauczał św. Andrzej Bobola, zwany „Apostołem Pińszczyzny”. Tutaj także usytuowany jest dom Ryszarda Kapuścińskiego, w którym słynny reporter spędził pierwsze lata swojego życia. W Grodnie polski turysta może z kolei zobaczyć Dom – Muzeum Elizy Orzeszkowej, w który pisarka mieszkała na przełomie XIX i XX w. i w którym stworzyła ona takie dzieła jak np. „Gloria victis” czy „Argonauci”. Eliza Orzeszkowa została zresztą pochowana w Grodnie, a jej mogiła znajduje się na Cmentarzu Farnym. W niewielkim, bo liczącym niecałe 30 tys. mieszkańców Nowogródku, wiele pamiątek można znaleźć po Adamie Mickiewiczu. W końcu to właśnie tutaj, w kościele farnym, polski wieszcz narodowy został ochrzczony i tutaj także spędził on swoje dzieciństwo i młodość. W zrekonstruowanym Dworku Mickiewiczów mieści się poświęcone poecie muzeum. W jeszcze mniejszym, bo liczącym tylko kilkanaście tysięcy mieszkańców Nieświeżu, wznosi się okazały zamek, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta eklektyczna rezydencja stanowiła niegdyś siedzibę Radziwiłłów – jednego z najpotężniejszych rodów magnackich w I Rzeczypospolitej i w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Zwiedzanie miejsc związanych z historią Polski proponują wszystkie wycieczki objazdowe po Białorusi. Do wyżej wymienionych miast i miasteczek można zajrzeć chociażby z wycieczką „Białoruś – Białoruski rekonesans”.

Obiekty sakralne

Programy wycieczek do Białorusi obejmują również zwiedzanie licznych obiektów sakralnych - nie tylko zresztą prawosławnych, ale też i katolickich. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Żyrowicach oraz Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu. W monasterze, zwanym niegdyś przez Polaków Prawosławną Częstochową, przechowywana jest cudowna płaskorzeźba Żyrowickiej Ikony Matki Bożej. Jeśli natomiast chodzi o obiekty sakralne, to w obrębie kompleksu na szczególną uwagę zasługuje XVIII – wieczna Cerkiew Objawienia Pańskiego, utrzymana w stylu wileńskiego baroku oraz Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowana w stylu baroku klasycznego. XVII – wieczny Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu to z kolei pierwsza świątynia, która została wzniesiona na obszarze Rzeczypospolitej Obojga Narodów w stylu barokowym. Jej projekt, na wzór kościoła Il Gesu w Rzymie, stworzył Jan Maria Bernardoni.

Mińsk

Stałym punktem programu zwiedzania Białorusi jest wreszcie wizyta w Mińsku. W białoruskiej stolicy uwagę przykuwają przede wszystkim szerokie i słynące z czystości ulice, a także monumentalne budowle, takie jak chociażby Pałac Prezydencki oraz „Dom Rządu”, wzniesiony w latach 30 – tych XX w. przez Josifa Langbarda i stanowiący obecnie siedzibę Parlamentu Białorusi. Z zabytków o nieco starszej metryce koniecznie trzeba natomiast wspomnieć o barokowej archikatedrze im. NMP i o XVII – wiecznym soborze św. Ducha. Obie świątynie stanowią obecnie najważniejsze miejsca kultu dla, odpowiednio, mińskich katolików i wyznawców prawosławia.

 

Blisko 60 000 ofert
najlepszych biur podróży
Ponad 35 000 opinii
naszych klientów o hotelach
Gwarancja ceny
u nas zawsze najlepsze ceny
Ponad 201 000 klientów
wyjechało z nami od 1998