Eleganckie pałace, znakomite muzea, a przede wszystkim doskonałe koncerty muzyki klasycznej i operowej – oto największe atrakcje Wiednia. Choć stolica Austrii jest dziś nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się metropolią, to trudno nie odnieść wrażenia, że w niektórych miejscach czas jakby się zatrzymał. Wytworne pałace Schonbrunn i Hofburg przenoszą nas do okresu, w którym Habsburgowie Lotaryńscy stanowili jedną z najsilniejszych dynastii w Europie oraz w którym rozbudowywali oni Wiedeń i otaczali mecenatem artystów takich jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Johann Strauss młodszy. Swój dzisiejszy wygląd Wiedeń zawdzięcza w dużym stopniu właśnie Habsburgom Lotaryńskim, a ich wpływ na rozwój miasta widać tu na każdym kroku.
Liczne zabytki i atrakcje Wiednia warto jest zwiedzać ze zorganizowaną grupą. Biura podróży mają w ofercie liczne wycieczki do Wiednia - zazwyczaj w formie objazdowej, obejmującej dodatkowo zwiedzanie Bratysławy albo niezwykle malowniczej doliny naddunajskiej Wachau. Do wyboru mamy na przykład wycieczkę „Wiedeń i Dolina Wachau – 5 dni" albo wycieczkę „Austria – Słowacja – Wiedeń i okolice", która poza Wiedniem obejmuje również zwiedzanie najstarszego miasta Dolnej Austrii Krems, a także miasta Melk z jednym z największych w Europie opactw benedyktyńskich i stolicy Słowacji –Bratysławy. Ciekawą propozycją jest także wizyta w trzech stolicach Europy Środkowej – Budapeszcie, Wiedniu i Bratysławie w ramach wycieczki „Węgry – Austria – Słowacja – Trzy stolice".
Jednym z obowiązkowych punktów na trasie zwiedzania Wiednia jest przejazd autokarem przez Ringstrasse – najbardziej reprezentacyjny bulwar stolicy Austrii, będący w czasach Habsburgów najlepszą wizytówką miasta. To właśnie tutaj zobaczymy Kościół Wotywny, zbudowany w II poł. XIX w. jako wotum wdzięczności za ocalenie od zamachu cesarza Franciszka Józefa I. Tutaj także znajduje się elegancki budynek Ratusza, utrzymany w stylu flamandzkiego gotyku oraz neorenesansowy gmach Opery Państwowej - pierwszy budynek wzniesiony przy bulwarze zaraz po wyburzeniu XVII-wiecznych fortyfikacji obronnych. W ramach wycieczki objazdowej zobaczymy także wspaniałe pałace Schonbrunn i Hofburg. Usytuowany w zachodniej części Wiednia Pałac Schonbrunn stanowił niegdyś letnią rezydencję austriackiego monarchy. Dziś ten ogromny kompleks zadziwia swoim przepychem i ogromem, bowiem znajduje się tu prawie 1500 sal i komnat cesarskich. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Galerię Lustrzaną, w której koncertował niegdyś Wolfgang Amadeusz Mozart. Z kolei Pałac Hofburg stanowił oficjalnąrezydencję niemieckiej linii Habsburgów od poł. XIII w. do 1918 r. To właśnie tutaj znajduje się skarbiec cesarski, w którym przechowywane są insygnia koronacyjne i relikwie Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
Choć układ urbanistyczny i wiele zabytków przenoszą nas w dawne czasy monarchii habsburskiej, to nie możemy zapominać, że Wiedeń jest także bardzo nowoczesną metropolią, pełną współczesnych rozrywek i atrakcji. Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc jest Wiedeński Prater, a przede wszystkim usytuowany na jego terenie park rozrywki. Można się tu przejechać najstarszym na świecie kołem diabelskim, zainstalowanym na Praterze jeszcze pod koniec XIX w. Innym miejscem o międzynarodowej sławie jest Hundertwasserhaus – „falujący" dom zaprojektowany przez FriedensreichaHundertwassera. Żeby zobaczyć te atrakcje nie trzeba koniecznie kupować wycieczki objazdowej. Wystarczy wsiąść w samochód i przyjechać do Wiednia na weekend. Choć z Warszawy jest do stolicy Austrii blisko 700 km (ok. 8 godzin jazdy), to już z Krakowa dystans ten wynosi trochę ponad 450 km (ok. 5 godzin jazdy), a z Katowic niecałe 400 km (ok. 4 godziny jazdy). Z Warszawy latają natomiast do Wiednia samoloty linii Austrian Airlines, a lot trwa niecałe 1,5 godz.