Paryż Wschodu – tak powszechnie nazywana jest Praga - królewskie miasto nad Wełtawą. Urokliwe, wąskie uliczki, którymi tysiące razy kroczył w swoim życiu Frantz Kafka, otoczone są zabytkowymi kamienicami i wytwornymi pałacami. W panoramie miasta dominuje Zamek na Hradczanach – dawna rezydencja królewska, dziś natomiast siedziba czeskiego prezydenta. Z niezliczonych w mieście piwiarni ulatnia się zapach znakomitego czeskiego piwa, a wszędzie panuje spokojna, nieśpieszna atmosfera – typowa dla czeskiego podejścia do życia.
Osobom, które pragną zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje Pragi, polecić można wyjazd ze zorganizowaną grupą. Podczas każdej wycieczki zapewniony jest przejazd klimatyzowanym autokarem i opieka pilota. Cena nie obejmuje zazwyczaj biletów wstępu do zabytkowych obiektów i muzeów, ale ze względu na to, że podróżujemy w grupie, za większość atrakcji zapłacimy prawdopodobnie mniej, niż gdybyśmy podróżowali indywidualnie. Wiele wycieczek, oprócz zwiedzania Pragi, ma też w programie wizytę w innych ciekawych miejscach. Wykupując na przykład wycieczkę „Czechy – Pod Hradczanami" zobaczymy przy okazji Kutną Horę – śliczne, średniowieczne miasteczko, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz słynne czeskie uzdrowisko Karlowe Wary. Z kolei w programie wycieczki „Czeski trójbój" zaglądniemy dodatkowo do znanego browaru Pilsner Urquell w Pilźnie.
Zwiedzając Pragę ze zorganizowaną grupą możemy być niemal pewni, że zobaczymy tu wszystkie najciekawsze zabytki, a także przespacerujemy się po najbardziej urokliwych uliczkach i placach. Lokalny przewodnik oprowadzi nas po Wzgórzu Hradczańskim – centrum życia politycznego i administracyjnego Czech do pocz. XVII w. To właśnie tutaj znajduje się ogromny kompleks zamkowy, złożony z licznych budowli świeckich i sakralnych, usytuowanych wokół trzech głównych dziedzińców. Pośrodku trzeciego dziedzińca wznosi się katedra św. Wita – najważniejsza świątynia Czech, w której pochowani zostali wybitni władcy Karol IV, Jerzy z Podiebradów i Rudolf II, i w której przechowywane są czeskie insygnia koronacyjne. W ramach wycieczki będziemy też mieli możliwość podziwiać Most Karola, który łączy Hradczany ze Starym Miastem. Ten średniowieczny, kamienny most, ma ponad pół kilometra długości, a pod względem rozpiętości przęseł jest największym kamiennym mostem na świecie. W programie wielu wycieczek, takich jak na przykład „Praga – czeskie Impresje" jest także spacer po Malej Stranie – eleganckiej dzielnicy, usytuowanej u stóp Zamku na Hradczanach i obfitującej w barokowe pałace oraz piękne ogrody.
Osoby, które lubią zwiedzać „po swojemu", mają w przypadku Pragi ułatwione zadanie. Stolica Czech położona jest bardzo blisko Polski, a zatem można do niej dotrzeć zarówno samolotem, jak też autokarem, pociągiem czy własnym samochodem. Najszybsza, ale też wciąż najdroższa jest podróż samolotem. Lot z Warszawy trwa trochę ponad 1,5 godziny, a bezpośrednie połączenia między obiema stolicami obsługuje np. linia lotnicza CSA – Czech Airlines. Podróż innymi środkami transportu na trasie Warszawa – Praga zajmuje średnio kilkanaście godzin. Po samej Pradze najlepiej jest się poruszać pieszo. Co prawda miasto położone jest na wzgórzach, ale najciekawsze dzielnice usytuowane są bardzo blisko siebie, po obu stronach Wełtawy. Praga posiada rozbudowaną sieć hoteli, można się tu zatrzymać zarówno w hostelach, jak i w dobrych hotelach (np. w 3-gwiadkowym hotelu Harmony albo 4-gwiazdkowym hotelu Manes). W trakcie zwiedzania Pragi możemy sobie wykupić wycieczkę z przewodnikiem, który pokaże nam na przykład Rynek Starego Miasta z pomnikiem Jana Husa pośrodku i z przylegającym dońgotyckim kościołem NMP przed Tynem – dawną ostoją ruchu reformatorskiego. Osobom, które chcą intensywnie zwiedzać stolicę Czech warto tez polecić Praską Kartę Turystyczną. Dzięki niej, bez żadnych dodatkowych kosztów, można zobaczyć kilkadziesiąt najważniejszych w Pradze miejsc, w tym Zamek na Hradczanach. Z kartą otrzymamy także zniżkę na wstęp do Muzeum Alfonsa Muchy lub do Muzeum Frantza Kafki.