Sława Słonecznego Brzegu daleko wykracza poza granice Bułgarii. Tutejsza plaża, rozciągająca się na długości 8 km i pełna drobnego, złocistego piasku, regularnie nagradzana jest Błękitną Flagą. Tutejsze morze jest spokojne, a jego temperatura, w miesiącach od czerwca do października, oscyluje wokół 20 st. C. Doskonałe warunki przyrodnicze i klimatyczne to jednak nie wszystkie walory Słonecznego Brzegu. Ten słynny kurort Riwiery Bułgarskiej może się także poszczycić znakomitą infrastrukturą turystyczną. Wzdłuż całego wybrzeża usytuowane są dobre i bardzo dobre hotele, a także liczne restauracje, tawerny, kluby i kasyna, dzięki którym kurort zyskał przydomek „Las Vegas Europy Wschodniej”.
Ogromną zaletą Słonecznego Brzegu jest to, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeśli chodzi o hotele, to proponują one szerokie spectrum usług. Osobom, którym zależy na pełnym wyżywieniu i nieodpłatnym dostępie do atrakcji sportowych i kulturalnych, wiele obiektów proponuje wczasy z formułą all inclusive (są wśród nich chociażby 4 – gwiazdkowy hotel Aquamarine lub 5 – gwiazdkowy hotel Helena Park Resort). Oczywiście dokładna liczba i rodzaj bezpłatnych atrakcji zależy od konkretnego hotelu, generalnie możemy jednak przyjąć, że w pakiecie all inclusive znajdują się chociażby różnego rodzaju animacje (dzienne i/lub wieczorne) oraz sesje wodnej gimnastyki. Dodatkowo płatne są zazwyczaj sporty wodne przy plaży (np. połowy ryb na otwartym morzu, przejażdżki na nartach wodnych albo na bananie), ale dzięki współpracy hoteli z zaprzyjaźnionymi centrami sportów wodnych, wszystkich tych atrakcji nie musimy szukać na własną rękę.
Osoby, którym zależy na pełnym wyżywieniu, ale już niekoniecznie na innych, bezpłatnych atrakcjach, mogą wybrać wypoczynek z formułą HB lub FB (takie formuły oferują chociażby 3 – gwiazdkowe hotele Delfin albo Boomerang albo 4 – gwiazdkowy hotel Fenix). Natomiast osobom, które lubią niezależność, wiele hoteli proponuje wczasy z samym tylko śniadaniem (BB) albo z wyżywieniem własnym (WŁ) (w tej grupie warto polecić chociażby 3 – gwiazdkowe hotele Happy i Tia Maria albo 4 – gwiazdkowe hotele Karolina i Ivana Palace). Wszyscy turyści, którzy wykupią wczasy BB lub WŁ mogą stołować się w licznych w Słonecznym Brzegu tawernach czy restauracjach, W ostatnim czasie dużą popularnością cieszyły się tu chociażby restauracja Khan’s Tent, serwująca potrawy kuchni śródziemnomorskiej, a także restauracja Djanny, oferująca przede wszystkim dania kuchni wschodnioeuropejskiej.
Ponieważ wakacje na Riwierze Bułgarskiej cieszą się wśród Polaków dużą popularnością, to i bardzo liczne są opcje dojazdu z Polski do Słonecznego Brzegu. Niezależnie od wybranej formuły wczasów, możemy do Bułgarii pojechać autokarem albo polecieć samolotem. W przypadku jazdy autokarem jako przystanek początkowy możemy wybrać nie tylko jedno z dużych miast (takie jak Kraków, Łódź, Wrocław czy Warszawa), ale także jedno z miast mniejszych (takie jak Bielsko – Biała, Leszno czy też Opole). Przelot samolotem również jest ułatwiony, ponieważ (zwłaszcza w sezonie), na Riwierę Bułgarską możemy polecieć nie tylko z lotnisk w Warszawie czy Krakowie, ale także z mniejszych lotnisk w Bydgoszczy czy Lublinie.
Wypoczywając w Słonecznym Brzegu nie sposób jest nie zajrzeć do Nessebaru – zabytkowego, objętego ochroną UNESCO miasteczka, usytuowanego na niewielkim półwyspie, zaledwie kilka kilometrów na południe od kurortu. W Nessebarze znajdziemy prawdziwe perły średniowiecznej architektury sakralnej, np.Cerkiew św. Stefana czy też Cerkiew Chrystusa Pantokratora. Cerkiew św. Stefana słynie z pięknego wnętrza, które wypełniają liczne, XVI – wieczne freski, przedstawiające sceny o tematyce religijnej. Z kolei Cerkiew Chrystusa Pantokratora zachwyca przede wszystkim swoją masywną bryłą, w której duże, ciosane kamienie o białym zabarwieniu, przeplatają się z pasami z czerwonej cegły (jest to charakterystyczne dla tzw. stylu nessebarskiego). Uważny turysta zauważy także w apsydach cerkwi fryz ozdobiony swastykami. Symboli tych nie należy jednak w tym wypadku utożsamiać z ideologią nazistowską, dawniej bowiem swastyka stanowiła po prostu symbol słońca.