Fakt, że pas wybrzeża Marsa Alam zyskał sobie w ostatnich latach dużą popularność wśród turystów, nie jest specjalnie zaskakujący, a żeby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się rozbudowanemu w obrębie Marsa Alam zapleczu wypoczynkowemu oraz sportowo – rekreacyjnemu. Ale Marsa Alam to nie tylko doskonały kierunek wczasowy, ale także dogodna baza wypadowa do zwiedzania zabytków i atrakcji południowego Egiptu – baza coraz częściej pojawiająca się w programach wycieczek objazdowych po Egipcie jako docelowe miejsce lądowania i odlotu.
Hotele Marsa Alam znane są przede wszystkim z doskonałego zaplecza sportowo – rekreacyjnego. Jeśli chodzi o baseny, to ich liczba różni się w zależności od hotelu – w 4 – gwiazdkowym hotelu Laguna Beach jest na przykład 1 basen, w 4 – gwiazdkowym hotelu Best Western Solitaire Resort – 2 baseny (oraz specjalny, podgrzewany w zimie, brodzik dla dzieci), w 4 – gwiazdkowym hotelu Blue Reef Resort są 3 baseny (wszystkie trzy to baseny zewnętrzne, a jeden podgrzewany jest w zimie) i wreszcie w 4 – gwiazdkowym hotelu Pensee Azur Resort jest aż 5 basenów (w tym 4 baseny odkryte i jeden kryty). Do standardowych elementów infrastruktury sportowej hoteli w Marsa Alam należą też korty tenisowe – w ramach formuły All Inclusive korzystanie z nich jest zazwyczaj bezpłatne, natomiast dodatkowo płatne może być wypożyczenie sprzętu oraz sztuczne oświetlenie kortu. Jeśli natomiast chodzi o inne obiekty sportowe, to w hotelach często można znaleźć m.in. wielofunkcyjne boisko sportowe (np. w 4 – gwiazdkowym hotelu Elphistone Resort), kort do squash'a (np. w niewielkim, 4 – gwiazdkowym hotelu Moon Azur Resort), salę gimnastyczną (chociażby w hotelu należącym do znanej sieci Three Corners – Three Corners Sea Beach) czy wreszcie saunę i jacuzzi (np. w 3 – gwiazdkowym hotelu Resta Reef Resort). Niektóre obiekty, takie jak np. 4 – gwiazdkowy hotel Utopia Beach resort, mają też swoje własne centra SPA.
Z Marsa Alam jest mniej więcej tak samo daleko do Asuanu, jak do atrakcji starożytnych Teb (czyli trochę ponad 300 km). Po otwarciu z pocz. XXI w. portu lotniczego w Marsa Alam, fakt ten, w celu skrócenia czasu podróży, zaczęli wykorzystywać rozmaici touroperatorzy, organizujący wycieczki objazdowe po południowym Egipcie (wcześniej docelowe miejsce lądowania i odlotu stanowiła Hurghada, która położona jest blisko 300 km na północ od Marsa Alam). Obecnie do Marsa Alam polecimy chociażby z wycieczką „Misja Kleopatra" - wycieczką, która poza zwiedzaniem atrakcji starożytnych Teb oferuje także kilkudniowy pobyt na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego (niekoniecznie w Marsa Alam, bowiem na miejsce pobytu można sobie także wybrać Hurghadę, położoną na północ od Hurghady El Gounę albo usytuowaną na południe od Hurghady – Safagę). Poza tym lądowanie w Marsa Alam przewiduje także tygodniowa wycieczka „Tajemnice Nilu – objazd Egiptu", czyli objazdówka, która ma w programie m.in. spacer po świątyniach w Luksorze i Karnaku, a także zwiedzanie świątyni Izydy w File (ocalonej od zalania przez wody Nilu, wskutek wybudowania Wysokiej Tamy Asuańskiej oraz wpisanej w 1979 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO).