O wspaniałej cywilizacji starożytnego Egiptu uczymy się już w szkole podstawowej, ponieważ jej znacznie dla dziejów świata jest nieocenione. Egipt co roku odwiedzają miliony turystów, którzy chłoną atmosferę potężnego państwa faraonów przechadzając się pomiędzy piramidami lub mistycznymi świątyniami bogów egipskich. Choć zobaczenie wszystkich zabytków za jednym razem jest niemożliwe - biura podróży proponują w tym względzie ciekawe i zróżnicowane oferty. Do wyboru mamy tradycyjne wycieczki objazdowe, wycieczki połączone z odpoczynkiem w jednym z nadmorskich kurortów, a także rejsy po Nilu.
Wycieczki objazdowe po Egipcie obejmują zwiedzanie najważniejszych miast i świątyń, a także zazwyczaj 1-lub 2-dniowy rejs po Nilu. Trasa zwiedzania uzależniona jest od miejsca przylotu. Jeśli lądujemy w Sharm El Sheikh, to najprawdopodobniej zaglądniemy do Kairu, gdzie będziemy mieli okazję zwiedzić Muzeum Egipskie – z największą kolekcją eksponatów starożytnych na świecie (blisko 120 tys.), obejmującą wyposażenie grobowca Tutanchamona oraz mumie i posągi faraonów. Kierując się na południe zahaczymy też o słynne piramidy w Gizie, wzniesione ponad 4,5 tys. lat temu: Cheopsa (147 m), Chefrena (138 m) i Mykerinosa (62 m). Popularną wycieczką tego typu jest "Nefretete", która obejmuje m.in. zwiedzanie największych atrakcji Kairu oraz zbudowanej przez prezydenta Nasera Tamy Asuańskiej. Lądując w Hurhghadzie pojedziemy od razu na południe Egiptu, czyli w pierwszej kolejności właśnie do Luksoru, zwanego największym muzeum usytuowanym na wolnym powietrzu. Zobaczymy tam dwie najważniejsze świątynie starożytnych Teb, na wschodnim brzegu Nilu: Świątynie Luksorską i Świątynię w Karnaku – obie poświęcone Amonowi – egipskiemu bogu urodzaju i płodności. Obie świątynie łączy wspaniała, 3-kilometrowa Aleja Sfinksów. Dalej na trasie zwiedzania jest m.in. Edfu ze świątynią Horusa i Dolina Królów - najsłynniejsza dolina Teb Zachodnich, na terenie której spoczywają władcy z XVIII - XX dynastii. Podobną trasę zwiedzania proponują wycieczki z lądowaniem w Marsa Alam. I choć z Marsa Alam jest do Luksoru kilkadziesiąt kilometrów dalej niż z Hurghady, to nocleg w tym miejscu może się wielu osobom wydać znacznie przyjemniejszy niż w zatłoczonej Hurghadzie. Do popularnych wycieczek, które trasę zwiedzania rozpoczynają w starożytnych Tebach należy na przykład "Egipt Starożytny" i "Skarby Nilu".
Kiedy decydujemy się na zwiedzanie Egiptu ze zorganizowaną wycieczką, to musimy pamiętać, że dodatkowo będziemy musieli zapłacić za bilety wstępu, przewodnika, napiwki dla kelnerów podczas rejsu, wizę wjazdową do Egiptu czy też extra napoje. W większości ofert dostępne są także odpłatne wycieczki fakultatywne – np. do Abu Simbel, z przeniesionymi nad jezioro Nasera świątyniami Ramzesa II czy też do Wioski Nubijskiej.
Wycieczki objazdowe charakteryzują się zazwyczaj bardzo intensywnym planem zwiedzania, a podróż autokarami, minibusami, a czasem nawet pociągami może być męcząca. Tym osobom, które cenią sobie swobodę, a dodatkowo chcą zażywać kąpieli słonecznych, polecamy zatem rejs statkiem po Nilu. Jest to wygodniejszy sposób podróżowania, lądujemy najczęściej w Hurghadzie, a statek czeka na nas w Luksorze. W trakcie tygodniowego lub dwutygodniowego rejsu zatrzymujemy się w najważniejszych miejscach na południu Egiptu, w tym w Asuanie. Tutaj główną atrakcją jest Wielka Tama, zbudowana w 1971 r. za rządów charyzmatycznego egipskiego prezydenta Gamala Abdela Nasera. Wskutek spiętrzenia wód Nilu powstał sztuczny zbiornik zaporowy – Jezioro Nasera. Tama uważana jest za cud techniki XX w., choć do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Jej budowa nie tylko zagroziła licznym zabytkom położonym w górnej części Nilu (udało się je w większości uratować), ale spowodowała erozję i jałowienie gleby, zasolenie Delty Nilu i zanik rybołówstwa w przybrzeżnych jeziorach.